Operace očních víček (Blefaroplastika)
Operace očních víček (blefaroplastika) je jedním z nejčastěji prováděných zákroků. S přibývajícím věkem ztrácí kůže na elasticitě, což se projevuje poklesem očních víček a kůže kolem očí. Tento problém je nejen kosmetický, ale trápí i po zdravotní stránce. Kůže může poklesnout natolik, že omezuje vidění. Důvodem uvolnění kůže kolem očních partií bývá věk i radikální zhubnutí.
Co je Blefaroplastika – operace očních víček
Plastická operace, která pomáhá zbavit se přebytečné kůže horních víček a pocitu pálení očí. Tukové polštářky kolem očí jsou uložené v pouzdrech, která věkem ztrácejí svoji pevnost, což se projeví viditelnými váčky.
Zákrok provádíme na horních i dolních víčkách a pro odstranění unaveného vzhledu obličeje též v rámci operace doporučujeme odstranit i váčky pod očima. Operace se provádí v lokální anestezii, takže nevyžaduje hospitalizaci.
Výhody zákroku
- úleva od bolesti očí
- odstraní nepříjemné pálení očí způsobené nadměrným množstvím kůže na horním víčku
- bez nutnosti hospitalizace
- provádí se v lokální anestezii
- odstraní tukové váčky (tukové prolapsy)
- jizvičky po blefaroplastice nejsou vůbec vidět
- výrazné omlazení výrazu v obličeji
- lze kombinovat horní operaci víček i dolní obličeji
- odstraní vaky pod očima (pytle pod očima)
- vyhlazení vrásek kolem očí
Pro koho je zákrok vhodný
Kůže očních víček je velmi namáhaná mimikou. Je velmi tenká, proto je na ni znát každá změna. Kolem očí se tvoří vějířky vrásek a vznikají nadbytečné převisy.
Blefaroplastiku vyhledávají lidé, které trápí přebytek kůže na horním víčku, pytle pod očima, ptóza víček (pokles horního víčka, který zasahuje přes okraj rohovky), tukové prolapsy (váčky) a zmohutnění okrouhlého očního svalu.
Před operací
Určitě byste neměli po dobu jednoho měsíce před operací užívat léky, které ovlivňují srážlivost krve. Vždy o všech lécích informujte chirurga i anesteziologa. Před operací na sebe dávejte velký pozor. Zhruba 2-3 týdny před není dobré prodělat akutní onemocnění, které by mohlo ovlivnit výsledek. V takovém případě se doporučuje zákrok odložit.
Řada plastických chirurgů bude před zákrokem požadovat oční vyšetření, které vyloučí akutní onemocnění oka.
Jak probíhá operace horních víček
Celá oblast je lokálně znecitlivěná a následně se skalpelem odstraňuje přebytečná kůže (obvykle kolem 20 milimetrů). Přes sval je možné se dostat k tukovým váčkům, které se také musí dát pryč, jinak by vás bolest očí a pocit těžkosti nepřešly. Někdy se upravuje i kruhový oční sval.
Speciálním podkožním stehem a umístěním řezu v záhybu se zaručí, že jizvička nebude vidět. Celý výkon trvá 45 minut.
Operace dolních víček a odstranění váčků pod očima
Zákrok trvá přibližně 45 minut. Během něj se odstraňují tukové váčky – pytle pod očima i přebytečná kůže. Jizva je ukrytá mezi dolními řasami.
Pokud uvažujete o kombinaci horních i dolních víček, velmi často pak plastický chirurg doporučí celkovou anestezii. Operace pak trvá zhruba 75-90 minut.
Operace očních víček – rekonvalescence
Po příchodu domů je dobré přikládat obklady, aby se zmírnily otoky a případný vznik modřin. Pokud byste bolest nemohli vydržet, vezměte si běžná analgetika. Několik dní spěte s mírně vyvýšenou hlavou.
Okolí očí bude velmi citlivé a i z důvodu, aby se do rány nedostala infekce, se nedoporučuje dotýkat se víček a jizviček ještě několik dní po vyndání stehů. Stehy se vyndávají 5.-7. den. Po 7 dnech je možné používat hojivou mastičku a po 14-18 dnech od zákroku budete moci začít jemnými tlakovými masážemi.
V rámci úlevy očím je nutné na týden omezit sledování televize a čtení. Make-up v oblasti očí je možné použít cca 10-14 dní od operace. Aktivnější sport po dobu 4 týdnů zcela vynechte.
Efekt po belfaroplastice
Zhruba po 3-5 dnech opadnou otoky a začnou blednout modřinky. V tento okamžik už je výsledek patrný. Konečný a dlouhodobý efekt uvidíte za 12 týdnů. Vlivem stárnutí může dojít k dalšímu poklesu, ale operaci je možné podstupovat opakovaně.
Jizvy po operaci očních víček
Zákrok má neuvěřitelný estetický i zdravotní efekt, přesto jizvička není vidět. Plastický chirurg ji schová do přirozeného ohybu víčka a používá se tzv. “vnitřní steh“. U plastiky dolních víček se řez schová pod řasy.
Mast na jizvy po operaci očních víček je možné používat hojivou, neparfemovanou. Zeptejte se ošetřujícího lékaře, případně vám poradí v lékárně. Musí to být ale mastička vhodná pro oční okolí.
Kontraindikace
- infekce v oku
- akutní onemocnění oka
- zvýšená krvácivost vlivem léků na ředění krve
- syndrom suchého oka
Komplikace po operaci očních víček
Komplikace se u tohoto typu zákroku objevují velmi výjimečně. Přesto je dobré znát všechny informace.
- Ektropium – Pocit cizího tělesa v oku, důvodem je odtažení spojivky, případně přetočení víčka. Většinou po odeznění otoků ustupuje i tento nepříjemný pocit.
- Nedovírání štěrbiny oka – Můžete mít přechodně problém dovírat oči při spánku.
- Suché oči – Někdy bývá po operaci nepříjemný pocit suchých očí, s tím vám pomohou speciální kapky, tzv.: “umělé slzy”
- Rozestup jizvy – Po odstranění stehů může dojít k rozevření ranky, důvodem je nedodržování klidového režimu – sahání na jizvy
- Okulokardiální reflex – Projevuje se poklesem pulsu a krevního tlaku, důvodem je nepřiměřený tlak na oko. Problém by měl sám odeznít.
Operace očních víček hrazená pojišťovnou
V případě operace z estetických důvodů je nutné si vše uhradit. Pokud vám povislá kůže na horním víčku zhoršuje zrak, je možné zákrok na pojišťovnu. Vždy je to na lékaři, který posoudí vaši situaci a na vaší pojišťovně a přesných podmínkách.
Cena operace očních víček
Cena plastiky horních víček je 14 000 Kč. Úprava dolních víček stojí 15 000 Kč.